2016. március 23., szerda

A tavaszi fáradtság kialakulásának okai, tünetei, kezelése
Tavaszi fáradtság nem betegség, hanem egyfajta hiányállapot, mely a szervezet adekvát reakciója a nyáron raktározott energiatartalékok tél végi apadó mennyiségére. A téli táplálkozást a kalóriadús, zsírban gazdag étkezések jellemzik, melyek legtöbbször nélkülözik a friss gyümölcsök és zöldségek által biztosított vitamin és ásványi anyag ellátást. A nem megfelelő táplálkozás következtében kiürülnek a vitaminraktárak, ami csökkenti az immunrendszer hatékony működését, a sejtek regenerálódását, a csontok és a fogak épségét, a szem egészségét. A leggyakoribb hiány általában a C- és D-vitaminban jelentkezik, ami az influenzajárványok szezonális megjelenésének és elterjedésének egyik kiváltó tényezője.
A táplálkozási elégtelenségből fakadó hiánytünetek mellett a hormonháztartást érintő folyamatok is jelentős szerepet játszanak a tavaszi fáradtság megjelenésében. Télen – a kevesebb napfény hatására- felhalmozódik a szervezetünkben az „alvási hormon” a melatonin, ami növekvő alvásigényt indukál, mialatt a szerotonin nevezetű „boldogsághormon” szintje csökken, ami örömtelenséget, akár depresszív tüneteket is eredményezhet. A tavasz közeledtével, a nappali órák hosszabbodásával, a fényviszonyok változásával csökkenni kezd a melatonin termelődés és fokozódik a szerotonin produkció, ami átmeneti zavart okozhat a bioritmusban, az alvás-ébrenlét ciklusban. Szervezetünk „tavaszi üzemmódra” történő átállása nehézkesen megy végbe, akár egy hónapot is igénybe vehet. További fáradtságérzetet produkálhat az időjárás változásból fakadó vérnyomás csökkenés, mivel a melegebb napok hatására kitágulnak a véredények.
A tavaszi fáradtság ellenszereként érdemes növelni a folyadékbevitelt, ami a folyadékháztartás egyensúlyba hozása mellett a méregtelenítési folyamatokat is serkenti. Javasolt tisztítókúrákat, léböjtkúrákat tartani friss gyümölcs- és zöldség lével. Töltsünk minél több időt mozgással a napfényes szabadban, a friss levegőn. A rendszeres testmozgás testi szinten erősíti a keringésünket, az izmainkat, csontokat és az immunrendszerünket. Hangulati szinten fokozza az ópiátok (endorfin) valamint a stresszválaszban résztvevő hormonok (noradrenalin, szerotonin) termelődését, melyek enyhítik a depresszív tüneteket, és jó közérzetet biztosítanak.




Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése